OBAVIJEST UZ NOVU ORGANIZACIJU ŠKOLSKE KUHINJE OD 9.SIJEČNJA 2023.

Autor: Vedrana Banda, 4. 1. 2023.

Dragi učenici i roditelji  !

Od početka drugog polugodišta u svim osnovnim školama na području RH uvodi se nova organizacija ŠKOLSKE PREHRANE – sukladno mogućnostima i uvjetima koje ima svaka škola.

SVAKO DIJETE KOJE POHAĐA NAŠU ŠKOLU DOBIT ĆE ŠKOLSKI OBROK KOJI JE ZA UČENIKE BESPLATAN.

U Narodnim novinama objavljena je ODLUKA  MZO-a o kriterijima i načinu financiranja, odnosno sufinanciranja troškova prehrane za učenike osnovnih škola za drugo polugodište školske godine 2022./2023.

IZVADAK:

Ministarstvo znanosti i obrazovanja podmirivat će troškove financiranja, odnosno sufinanciranja prehrane za svakog učenika osnovne škole uključenog u školsku prehranu.

Učenik koji u drugom polugodištu školske godine 2022./2023. redovito pohađa osnovnu školu, ostvaruje pravo financiranja, odnosno sufinanciranja prehrane u iznosu od 1,33 eura/10,00 kuna po danu, za dane kada je na nastavi.

Iznimno od stavka 1. ove točke, sredstva se doznačuju i za učenika koji je u kontinuitetu izostao najviše do tri dana.

Prehrana mora u najvećoj mogućoj mjeri biti organizirana u skladu s Normativima za prehranu učenika u osnovnoj školi (»Narodne novine«, broj 146/12.) i Nacionalnim smjernicama za prehranu učenika u osnovnim školama (Ministarstvo zdravlja, 2013).

Za učenika koji u školskoj godini 2022./2023. redovito pohađa osnovnu školu, a ima osigurana sredstva za financiranje, odnosno sufinanciranje prehrane iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD), doznačava se razlika iznosa do 1,33 eura/10,00 kuna[5](Fiksni tečaj konverzije 7,53450) dnevno.

Naša škola za sada nema uvjete ( nedostatak kuhara, prostora - blagovaonice, opreme, posuđa)  za pripremu i serviranje 400 toplih obroka dnevno.

Stoga od 9. siječnja 2023. krećemo s organizacijom školske kuhinje koja je u našim uvjetima za sada jedino moguća.

PRIPREMAT ĆE SE NUTRITIVNO OBOGAĆEN MLIJEČNI OBROK  (po 1,33 EUR dnevno tj. 6,65 EUR po učeniku tjedno) KOJI ĆE SE KONZUMIRATI U UČIONICAMA na način i prema organizacijskim uputama koje su dobili razrednici.

Doznačivanje sredstava školama od strane MZO vršiti  će se i kontrolirati  – sukladno evidenciji prisutnosti učenika na nastavi iz e-dnevnika, stoga je iznimno važno redovito obavještavanje roditelja razrednicima o izostancima učenika s nastave - kako bi se obroci na vrijeme mogli odjaviti. Svi zajedno trebamo osvijestiti činjenicu da iako je obrok besplatan za roditelja - nije besplatan za školu  koja mora podmirivati račune dobavljačima – a sredstva će dobivati - prema ukupnom broju DNEVNO PRISUTNIH učenika na nastavi ( što znači da svaki neotkazani obrok škola mora platiti iz vlastitih sredstava).

Po odobrenju potrebnog osoblja od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja  i osiguravanju financijskih sredstava za opremanje kuhinje ( štednjaci, strojevi za obradu hrane, posuđe...)  od strane osnivača škole Grada Kutine - planiramo postupno opremati kuhinju i prelaziti na pripremu toplih obroka.

Jelovnik za siječanj 2023.objavljen je na kartici : Jelovnik

Tijekom mjeseca siječnja testirat ćemo provedbu i dalje razvijati/mijenjati novi model sukladno našim mogućnostima i financijama. Stoga vas molimo za razumijevanje i suradnju, te pomoć, radnu disciplinu i odgovornost u zajedničkoj provedbi ove iznimno pozitivne mjere za svu djecu.

Sklopljeni ugovori o školskoj prehrani između škole i roditelja za 2022./2023. školsku godinu prestaju važiti ( osim ugovora za program produženog boravka) s 1.1.2023. godine. Molimo podmiriti eventualno zaostala dugovanja iz 2022. g.

Zahvaljujemo se na razumijevanju i suradnji, želimo učenicima veseli povratak u školske klupe i svako dobro u novoj godini!  smiley