Autor: Marina Maltarski, 25. 3. 2018.

Zahvala školama koje su se prijavile na Javni poziv za eksperimentalni program „Škola za život“ nalazi se u nastavku.

Poštovani i dragi ravnatelji, učitelji, učenici i roditelji

Ovim putem vam u ime Ministarstva znanosti i obrazovanja, i osobno iskreno zahvaljujem na interesu, podršci i prijavi na Javni poziv za eksperimentalni program „Škola za život“. Iako sam u ponedjeljak na konferenciji za medije rekla kako nas očekuju „slatke brige“ prilikom izbora, povjerenstvo nije imalo lak zadatak. Čitajući motivacijska pisma shvatili smo da izbor neće biti nimalo lak i da nema ispravnog niti pogrešnog izbora – svi ste pokazali visoku motiviranost, spremnost na promjene i  na tom smo vam zahvalni.

Prilikom izbora morali smo emocije staviti po strani i škole gledati kroz prizmu geografske lociranosti (županija), veličine naselja, broja učenika, vrste programa… U nekim kategorijama i županija konkurencija nije bila prevelika i odluku smo lako donijeli. No bilo je i županija iz kojih je stiglo mnogo prijava, posebice osnovnih škola, i donijeti odluku o odabiru nije bilo jednostavno. Ovaj tjedan izmijenili smo nekoliko odabira, bilo je i širenja i sužavanja popisa, analizirali smo i proračun koji imamo i na kraju umjesto planiranih 6000 odlučili uključiti 8500 učenika. Iako bismo htjeli uključiti još škola, financijski okviri koji su nam zadani ne dozvoljavaju daljnja širenja.

Još jednom bismo htjeli naglasiti kako ovo nije rangiranje i ocjenjivanje škola, već uključivanje što veće raznolikosti. Uključili smo škole iz velikih gradova i malih mjesta, škole s otoka i iz brdsko planinskih područja, kao i ravne Slavonije i Baranje odakle smo dobili i najviše prijava. Neke škole su vrlo male, od svega nekoliko učenika u generaciji, druge su pak velike s mnoštvom područnih škola u svojem sastavu. Vjerujemo kako će nam odabrani uzorak pomoći u što boljoj procjeni i doradi eksperimentalnog programa „Škola za život“ koji će nadamo se uskoro postati standard u obrazovanju.

Iako vaša škola nije ušla u krug onih koje će provoditi eksperimentalni program ove jeseni vi ste i dalje dio programa „Škola za život“.  Želimo vam pružiti podršku i potaknuti vas na stvaranje poticajnog okruženja u školi, pomoći u transformacijama organizacijskih procesa, uključiti vas u stručno usavršavanje učitelja i nastavnika te online mreže podrške i umrežavanje škola. I vašim školama ćemo omogućiti pristup digitalnim obrazovnim sadržajima i metodičkim priručnicima kako bismo vas pripremili za promjene u metodama poučavanja i vrednovanja, kao i primjenu međupredmetnih tema.

Nadamo se da ćete i dalje zadržati motivaciju i želju za promjenom jer pred nama je još puno izazova u kojima će nam trebati i vaša pomoć.

Vaša ministrica
prof.dr.sc. Blaženke Divjak