IZLET UČENIKA ŠESTIH RAZREDA U SLAVONSKI BROD

Autor: Marina Maltarski, 19. 4. 2012.

Dana 17. travnja 2012. u 8:00 sati učenici su u pratnji pet nastavnica i dva stručna vodiča krenuli iz Kutine prema Slavonskom Brodu.

Vožnja do Slavonskog Broda bila je ugodna, a atmosfera u autobusu vesela.

Kiša koja je neumorno padala nije uspjela oneraspoložiti učenike. Na Trgu Ivane Brlić Mažuranić susreli su se s likovima iz pripovjetki Ivane Brlić Mažuranić.

Šegrt Hlapić i majsor Mrkonja poučavali su ih postolarskom zanatu, Stribor je izrađivao suvenire od drveta, a Potjeh je radio djela od plastelina. Kosjenka je ukrasila lica učenika svojim crtežima, a Neva Nevičica i Oleh ban bili su vrlo ljubazni i dozvolili učenicima fotografiranje s ponijem.

Nakon zanimljivog druženja uslijedio je odlazak na izložbu na kojoj su izloženi odabrani dječji radovi iz cijele Hrvatske. Među brojnim radovima nalaze se i radovi iz naše škole.

U kazališno koncertnoj dvorani  „Ivana Brlić Mažuranić“ nazočili su kazališnoj predstavi „Žabe traže kralja“.

Nakon predstave posjetili su tvrđavu Brod, jedinstveni monumentalni primjer vojne arhitekture iz 18.st., koji je sagradila Austrija kao veliku carsku pograničnu utvrdu za obranu od Turaka. Dio tvrđave je obnovljen, dok drugi dio još uvijek nije. Tijekom obilaska tvrđave učenici su nazočili programu „Living history“. Vidjeli su kako je izgledao život ljudi nekada.  Susreli su se sa seljakom iz 18. stoljeća, posjetili su kovačnicu, zatvor, tradicionalnu kuhinju i ljekarnu.

Nakon prisustvovanja manifestaciji „Living history“  uslijedio je ručak i šetnja  uz Savu  gdje se nalazi trodimenzionalna slika rijeke.

Nakon ručka i šetnje posjetili su Franjevački samostan i Crkvu Presvetog Trojstva. U obilasku klaustora franjevačkog samostana učenici su posjetili spomen - sobu Dragutina Tadijanovića u kojoj je pjesnik boravio  za vrijeme  školovanja u Brodu. Imali su prigodu susresti se s kostimiranim likom pjesnika i uživati u njegovoj poeziji.

Autobusom su otišli do mjesta Bebrina u posijet ergeli u vlasništvu obitelji Kaluđer koja ih je ljubazno ugostila. Razgledavali su ergelu, vidjeli  rasne konje, te su imali priliku zajahati konja.

Sijedio je odlazak u etno selo u obitelji Crljen. Učenici su imali priliku razgledati najveće etno zbirke u Slavoniji.

Nakon posjeta etno selu autobusima su krenuli prema svojim domovima. Tijekom vožnje učenici su imali kviz znanja. Pobjedniku kviza dodijeljena je nagrada.

Sretni i obogaćeni novim znanjima učenici su stigli u Kutinu u 19:30 sati.